top of page

Doğalgaz Kullanımı İçin Tasarruf İpuçları

Doğalgaz kullanmak bazen cep yakabiliyor ancak bununda önüne geçebiliriz. Bu yazımızda nasıl tasarruflu doğalgaz kullanabiliriz, onu inceleyeceğiz.

Haydi başlayalım:

  • Doğalgaz tasarrufu yapmak için öncelikle binada yalıtım ile ısı kaybının minimuma indirmek gerekir. Unutmayın ne kadar az kayıp sağlanırsa ortam ısısını muhafaza etmek için kombiniz o kadar az çalışacaktır.

  • Yüksek verimli cihazlar yani yoğuşmalı kombileri tercih etmek de doğalgaz tüketimini etkileyecektir. Yoğuşma teknolojisinde yanma sonucu ortaya çıkan atık gazın ısısı tekrar değerlendirilerek sisteme aktarılır. Böylelikle arzu edilen ortam ısısına kavuşmak için yoğuşmalı kombilerde daha az doğalgaz tüketilir.

  • Geceleri evin ısı kaybına mani olmak için kombiyi kapatmak yerine düşük ısıda çalışması sağlanabilir. Ayrıca geceleri perdelerin örtülü olması varsa panjurların kapatılması enerji tasarrufu sağlar. Ancak perdelerin radyatörlerin önünü kapamamasına dikkat etmek gerekir.

  • Ortama ısıyı dağıtan evdeki radyatörlerin önüne ve üstüne, dekoratif eşyalar (mermer, ahşap kaplama, vb.) koyarak ısının dağılımına engel olmaktan kaçınılmalıdır.

  • Kombilerin yıllık bakımlarının aksatılmaması, doğalgaz tasarrufunu etkileyen önemli faktörlerden biridir. Yapılan bakımdan sonra kombinizin randımanı artar, kullanım süresi uzar, doğalgaz tasarrufu sağlar, kombinizin konforlu bir şekilde uzun yıllar boyunca sizlere hizmet etmesini sağlar. Bacalı cihaz kullanan doğalgaz tüketicileri yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırmalıdır. Bakımı yapılan baca, cihazın yanma verimini artırıp tasarruf sağlar. Kombi bakımları DemirDöküm servisleri tarafından yapılırken, Baca temizliği hizmetleri için bağlı bulunduğunuz belediyeden veya itfaiye hizmetlerinden bilgi alabilirsiniz.


Tanıtılan Yazılar
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page